USA BOWLING RESULTS


2015 NATIONAL RESULTS
U12 Champions – Indiana U12 All Stars - Kyle Toyias, Hayden Smith, Reece Dunbar, Shayla Gwynn. Qualifying | Match play
U15 Champions – Lilburn Strikers - Tyrell Ingalls, Faith Hardy, Jhalen Embery, Dawson Stewart. Qualifying | Match play

USA BOWLING 2015 REGIONAL TOURNAMENT RESULTS
U12 Division
Atlantic East – Addicted to Pins – Dalton Lawwell, Jaclyn Hackney, Jessica Clark, Sasha Uchwal.
Coastal South – Team Georgia – Jacob Ballenger, Joshua Collins, Bryant Griffith, Braden Sorrentino
Heartland – St. Clair Bowl – Athena Martin, Nathan Bassford, Lauren Hunter, Bret Tomaszewski, Megan Marshall.
Lower Great Lakes – Indiana U12 All Stars - Kyle Toyias, Hayden Smith, Reece Dunbar, Shayla Gwynn.
Midwest – Northrock – Zac Mills Jr, Cameron Nelson, Kaylee Back, Nathan Frees
Mountain – The Mile High Menace – Dmitri Richardson, Ronin Rivera, Scooter Thomas, Clayton Hobbs.
New England – Just Bowl IT – Jessica Swenson, Zachary Jess, Dante O’Neil, Bryce Everson, Mia Stolakis.
Northeast – The Pocket – Victor Guastella, Peter Convery, Joseph Guarnieri, Maya Avilez.
Ohio Valley – Team Ohio – Emma Yoder, Cameron Kilgore, Abbie Leiendecker, Brenna Hartzler, Max Martin.
Pacific Southwest – Clover Killer Shots – Russell Yamasaki, James Shene, Harley Shene, Nihal Mareedu, Jonah Martin.
South – Smyrna Elite Gold - Elizabeth Coutta, Devean Littlejohn, Harris Neu, William Jedlicki.
South Central – Pin Pals – Cordell Reedy, Sierra Jones, Braden McDonough, Luke Henke, Isabelle Hudson, Breahna Reedy
Southeast – Buffaloe Lanes – Kaitlyn Stull, Isabella Romano, Chris Bald, Enrique Priest, Deqlan Mitchell
Southwest – Dry Heat – Isabella Flowers, Noelle Pitard, Joshua Sawyer, Hunter Moon.
Upper Great Lakes – Minnesota Wild Things – Dylan Hodney, Brandon Kreyer, Emily Newbauer, Jack Reynolds, Gavin DeVries
Upper Midwest – Sun Valley Lanes – Renee Gausman, Adrian Mendez, Cole Schilke, Isaac Skalak

U15 Division
Atlantic East – Smyrna Elite Blue – Ansley Brooks, Haleigh Lawwell, Blake Evans, Bennett M. Neu
Coastal South – Coastal Rollers – Luciano Castellano, Gabriella Hernandez, Landan Kuenning, Kirk Mowl, Brooke Roberts, Tanner Vogel.
Heartland – Heartland Storm – Conner Jones, Tony Lundy, CJ Petrin, Connor Pula.
Lower Great Lakes – Smyrna Elite Red – Jacob Berry, Joshua Meeke, Noah White, Donovan Vincent
Midwest – 3 Rights Make a Left – Spencer Robarge, Brandon Bonta, Peyton Montgomery, Silas Limes.
Mountain – Rocky Mountain Young Guns – Caleb Dreiling, Trevor King, Brody Manderville, Brady Kaufmann.
New England – Rhode Island Strikers – Eldon Dunbar IV, Randal Dunbar, Kaitlyn Beaulieu, Eric Buxton.
Northeast – 3 Shells & A Rab – Anthony Mastroianni, Cameron LaPlant, Jason Wichnovitz, Chandler Hayer, Lawrence Bianco, Emanual Casillas.
Ohio Valley – Tennessee Elite – Natalie Haro, Kailee Channell, Faith Welch, Sarah Sanes.
Pacific Southwest – Team Flower Power – Jacob Motas, Justin Aboud, Sara Nassberg, Andrei Tacorda.
South – Lilburn Strikers - Tyrell Ingalls, Faith Hardy, Jhalen Embery, Dawson Stewart.
South Central – Texas Proud – Tara Meche, Caden Witt, Matthew Reed Samuel Butler, Tyson Gray.
Southeast – Buffaloe Lanes– Emma Stull, Joseph Romano, Taylor McDaniel, Tyler Howard.
Southwest – Survivors – Alberto Bernal, Marco Flores, Axel Barajas, Miguel Meraz, Aaron Coleman, Gael Egana.
Upper Great Lakes – Clams – Korey Balbach, Riley Anfinson, Alex Sieberg, Nolan Bianchi
Upper Midwest – The Pro Shop at Sun Valley Lanes – Morgan Lipskey, Angelica Phillips, Brynna Madison, Renzo Mendez.


USA BOWLING 2014 REGIONAL TOURNAMENT RESULTS
U12 Division
Coastal South – Bombers Orange - Aidin Deboer, Angel Gustafson, Hannah Diem, Joshua Brown, Logan Sherk, Alexa Schell.
Heartland – Minnesota Blizzard - Hana Roers, Carter Oswood, Cole Anderson, Hailey Triske
Lower Great Lakes – Olympia Lanes - Kamryn Davis, Mitchell Garcia, Diamond Gist, Julian Lashbrook, Zachary Packer, Aidan McBride
Midwest – Pro-Bowlers - Brandon Bonta, Silas Limes, Grayson Murphy, Aiden Cain, Jack Burnes.
Northeast – Golden Lions - John Clinton, Brianna Mester, Tyler DeLuca, Ryan Clinton.
Pacific Northwest – Junior Mints - Cosmo Castellano, Austin Portalski, Blake Portalski, Tyler DeNune.
Pacific Southwest – Here Comes the Girls - Halie Morgan, Jackie Azvedo, Ali Azvedo, Kaitlynn Martin.
South – Smyrna Elite Blue - Elizabeth Coutta, Devean Littlejohn, Katherine Campbell, Paeton Dwinnell.

U15 Division
Coastal South – Natural 5 - Sierra Poole, Mackenzie Bock, Carl Mohr, Jordan Davis, Sarah Lowther.
Heartland – Minnesota Wreckers - Riley Murphy, Max Roers, Hannah Triske, Bryan Bordes. 
Lower Great Lakes – Owensboro Elite Youth - Ryan Gatton, Evan Decker, Brandon Pendley, Emma Owens.
Midwest – Super Bowlers - Gabe Alvarez, Brandon Collins, Peyton Montgomery, Addie Herzberg.
Northeast – Half Fast - Jason Wichnovitz, Ken Soto, Thomas Martire, Anthony Everts.
Pacific Northwest – APEX - Parker Portalski, Jacob Mullen, Tommie McNeal, Daniel Johnson.
Southwest – Survivors - Miguel Meraz, Alberto Bernal, Axel Barajas, Marco Flores.
South – Bombers Orange - Emma Elfrink, Michael Rohr, Duke Crouch, Stephen DeLong.

Check out the 2014 USA Bowling winning team photo here


USA BOWLING 2013 REGIONAL TOURNAMENT RESULTS
U12 Division
East – Nex Gen All Star
Midwest – 300 Club
South -  Smyrna Elite
West – Irvine Strikers
U15 Division
East – Country Pro Shop Bombers
Midwest – Red Apple
South -  Smyrna Elite
West – ACTS